Dermatologia
Stomatologia
Neurologia
Ortopedia
Rehabilitacja
Laryngologia
Ginekologia
Okulistyka
Kardiologia
Psychiatria
Pozostałe
List wszystkich oddziałów NFZ w Polsce. Znajdziesz tutaj numery telefonów, e-mail, adresy www oraz adresy oddziałów wojewódzkich NFZ. W Polsce łącznie jest 16 oddziałów NFZ. Kazdy nas przynalezy do oddziału względem zamieszkania, dlatego warto sprawdzić, w którym miejscu znajduje się na oddział NFZ.
Jak sprawdzić, do którego oddziału NFZ należę?
Oddział NFZ, do którego należysz jest powiązany z Twoim adresem zamieszkania. Jeśli mieszkasz w Warszawie to Twój oddział wojewódzki to Mazowiecki. Jeśli dalej jesteś niepewny co do przynależności, możesz to sprawdzić w Internetowym Koncie Pacjenta.
Co to jest Narodowy Fundusz Zdrowia?
Jest instytucją publiczną. Oznacza to, że wykonuje zadania, które zleca rząd (Ministerstwo Zdrowia), na rzecz wszystkich Polaków i nie robi tego dla zysku. Zajmuje się zdrowiem Polaków. Większość jego zadań dotyczy rozliczania kosztów leczenia. Ma 16 oddziałów, po jednym w każdym mieście wojewódzkim, oraz siedzibę główną w Warszawie przy ul. Rakowieckiej 26/30.
Kto rządza NFZ?
Pracą kieruje prezes przy pomocy trzech zastępców. W niektórych sytuacjach korzysta on z opinii Rady Funduszu. Prezesa i Radę powołuje Minister Zdrowia.
Czym się zajmuje Narodowy Fundusz Zdrowia?
Polacy płacą składki na ubezpieczenie zdrowotne, a NFZ zarządza nimi. Nie ma swoich placówek medycznych, dlatego podpisuje umowy na leczenie z zewnętrznymi szpitalami, przychodniami czy uzdrowiskami. Następnie przekazuje im pieniądze na leczenie Polaków. Placówki medyczne wykonują też wiele innych zadań: badają, ratują życie, odbierają porody. Część składki zdrowotnej przekazuje na niektóre leki, żeby były tańsze i bardziej dostępne. Również na zakup wyrobów medycznych, czyli na przykład aparatów słuchowych, obuwia ortopedycznego, wózków inwalidzkich, różnego rodzaju protez, pieluchomajtek. NFZ dba o to, żeby pacjenci byli zadowoleni z wizyt w placówkach medycznych, dlatego sprawdza, czy wykonują one dobrze swoją pracę. Czy można się do nich dostać bez przeszkód. Te placówki nazywane są świadczeniodawcami, leczenie świadczeniem, a pacjentów świadczeniobiorcami. NFZ zajmuje się także profilaktyką zdrowotną, czyli dbają o to, by Polacy byli zdrowi. Doradzają im, co robić, żeby nie chorować. Zachęcają do badań, szczepień i zdrowego stylu życia. Wyjaśniają, co jeść i jakie ćwiczenia wykonywać, a także jak wypoczywać, żeby żyć długo i w zdrowiu.
Kiedy mogę leczyć się bezpłatnie?
Możesz leczyć się bezpłatnie, jeśli jesteś ubezpieczony, czyli płacisz składki na ubezpieczenie zdrowotne. Osoby pracujące płacą je obowiązkowo. W Polsce jest także wiele osób, które mogą bezpłatnie się leczyć, chociaż nie płacą składek zdrowotnych. Są to na przykład dzieci lub niektórzy bezrobotni. Ich leczenie jest opłacane ze składek osób pracujących. Jeśli zastanawiasz się, czy możesz bezpłatnie się leczyć, sprawdzisz to w NFZ. Jeśli ktoś nie ma prawa do bezpłatnego leczenia, a chce się leczyć, musi się ubezpieczyć dobrowolnie i sam płacić składki. Wniosek o ubezpieczenie dobrowolne składa się w NFZ.