OWNFZKontakt
Dermatologia

Dermatologia

Stomatologia

Stomatologia

Neurologia

Neurologia

Ortopedia

Ortopedia

Rehabilitacja

Rehabilitacja

Laryngologia

Laryngologia

Ginekologia

Ginekologia

Okulistyka

Okulistyka

Kardiologia

Kardiologia

Psychiatria

Psychiatria

Pozostałe

Pozostałe

ChatGPT dla lekarzy - Jak wykorzystać AI w medycynie?

12.12.2022Czas czytania: 4 min

Udostępnij ten artykuł:

ChatGPT dla lekarzy - Jak wykorzystać AI w medycynie?

ChatGPT (chat-based Generative Pretrained Transformer) to jeden z wielu przykładów sztucznej inteligencji opartej na modelu języka, która może być wykorzystywana w medycynie. Czy odmieni on rynek medyczny? Czy zmniejszy kolejki do lekarzy, a czy może zastąpi lekarzy kompletnie? Postaramy się na to odpowiedzieć.


Czym jest ChatGPT?


ChatGPT to najnowszy chat bot stworzony przez OpenAI.com - twórców jednego z najbardziej rozwiniętych algorytmów GPT-3, wykorzystywanego przede wszystkim w rozwiązaniach high-tech. ChatGPT charakteryzuje się niesamowitą dokładnością odpowiedzi na zadane mu pytania, a jego odpowiedzi są naturalne i bardzo ludzkie.


ChatBot aktualnie jest w beta testach, dostępny dla każdego za darmo. Ze względu na wczesny etap rozwoju bota mogą niekiedy wystąpić błędy, dlatego należy uważnie sprawdzać jego odpowiedzi.


Jak chatGPT może wesprzeć lekarzy?


AI to potężne narzędzie, które pozwoli lekarzom na przeprowadzanie szybkiej i skutecznej diagnostyki, a także jak źródło bezpośredniej wiedzy specjalistycznej dostępnej od ręki. Wykorzystanie sztucznej inteligencji pozwoli lekarzom na szybką eliminację potencjalnych zagrożeń i zredukuje ilość błędów ludzkich, których jak wiemy jest najwięcej w medycynie.


ChatGPT to model języka naturalnego opracowany przez OpenAI, który może być wykorzystywany w różny sposób. Na przykład lekarze mogą używać ChatGPT do generowania raportów z badań pacjentów, przeprowadzania wirtualnych konsultacji lub pomocy w diagnozowaniu chorób. ChatGPT może również być używany do ułatwienia komunikacji między lekarzami i pacjentami, na przykład poprzez automatyczne tworzenie pytań i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania pacjentów.


Wykorzystanie ChatGPT - przykłady


Jednym ze sposobów wykorzystania AI w medycynie jest stworzenie tzw. chatbotów medycznych, czyli programów sztucznej inteligencji umożliwiających komunikację z pacjentami. Chatboty medyczne mogą być używane do zadawania pacjentom pytań, udzielania odpowiedzi na ich pytania lub przekazywania im informacji o chorobach i zdrowiu.


Zacznijmy od czegoś banalnego jak np: pacjenta uskarżającego się na ból głowy i zatok. Objawy bardzo ogólne, mogą dotyczyć wszystkiego. Zobaczmy jak sobie ChatGPT z tym poradził:


ChatGPT odpowiadający na pytanie o ból głowy i zatok
Nieźle, ale zbyt ogólnikowo. Na pewno może już pomóc w tym etapie.

Jak można zauważyć bot w miarę swoich możliwości odpowiedział na to pytanie. Oczywiście jest to banalne pytanie, ale na pewno może już komuś pomóc. Podobną informację możemy znaleźć w Google jednakże wymaga to od nas przeszukania dość sporej ilości stron.


Okej jak już mamy pierwszą informację postaramy się doprecyzować. ChatGPT nie jest głupi i zapamiętuje nasze pytania jak i swoje odpowiedzi, dlatego możemy go pytać naturalnie o ten sam wątek. Zobaczymy co odpowie jeśli powiem, że mamy wysypkę na lewej ręce.


Diagnoza alergii na kota przez chatGPT
Nieźle, mamy pierwszą prostą diagnozę.

Powyższy przykład był bardzo prosty i wiedza w nim zawarta nie jest w żaden sposób odkrywcza. Zobaczymy teraz czy potrafi czytać wyniki badań morfologicznych. Na warsztat bierzemy wskaźnik białych krwinek WBC, który jest znacząco podwyższony.



ChatGPT mówi co to jest WBC i czy poziom jest odpowiedni.
Wow, naprawdę robi wrażenie. Od razu do sedna.

Dla laika, który otrzymał pierwszy raz badania morfologiczne taki rezultat robi wrażenie. ChatGPT od razu wytłumaczył czym jest ten wskaźnik oraz na co może wskazywać przekroczenie normy. Dla pewności wrzućmy mu jeszcze obniżony poziom płytek krwi PLT.



CHATGPT odpowiedźć na PLT
Podobnie jak przy WBC, chatGPT bez problemu wyjaśnił wskaźnik.

Jak możemy zauważyć chatGPT bardzo dobrze się sprawdza przy wstępnej diagnostyce. Problem pojawia się dopiero przy analizie bardzo specjalistycznych elementów. Twórcy Bota zablokowali możliwość odpowiedzi na skomplikowane pytania medyczne - jak można się domyślić nie chcą ponosić odpowiedzialności za błędne odpowiedzi i diagnozy.


ChatGPT może wspomóc lekarzy i pacjentów w identyfikowaniu lekarstw. Oczywiście istnieje dużo baz lekowych, gdzie można sprawdzić informację, ale czas wyszukiwania i często ich nieczytelność może spowodować frustrację. Zobaczmy jak sobie z tym radzi chatGPT.


Ventolin informacje
Wszystko się zgadza. Zobaczymy co powie o efektach ubocznych.

Jak można zauważyć informacja jest powierzchniowa, ale w miarę dokładna. Wiemy o co chodzi. Dopytajmy się o efekty uboczne:


Ventolin efekty uboczne
Rzeczywiście się wszystko zgadza. 

To ostatnie pytanie dotyczące tego leku - czy jest on na receptę:


Ventolin rzeczywiście jest na receptę. ChatGPT dalej bez większych problemów odpowiedział na nasze pytania.

Jak można zauważyć ChatGPT bardzo dobrze się sprawdza przy prostych i łatwych elementach pracy lekarza. Na pewno pozwoli na skrócenie czasu pracy przy pacjentach z lekkimi objawami lub z pacjentami przychodzącymi wyłącznie po receptę. Zostaje jednak jeszcze jedno pytanie - czy chatGPT pomoże w wiedzy specjalistycznej? W wiedzy wymagającej przeanalizowanie ilość nowych artykułów i wytycznych? Sprawdźmy to:


ChatGPT w prosty i przejrzysty sposób podał odpowiedź.

Jak można zauważyć chatGPT w bardzo prosty i przystępny sposób streścił wnioski wynikające z kilku prac badawczych. Taka odpowiedź często jest wystarczająca, aby przekazać informację pacjentowi i jego rodzinie.


Czy chatGPT zastąpi lekarzy?


Nie. Nie zastąpi, ponieważ nie ma pełnej wiedzy ani też nie widzi samego pacjenta. Jednakże może bardzo usprawnić i przyspieszyć pracę lekarzy oraz minimalizować ich błędy, dzięki czemu więcej pacjentów będzie zdrowych szybciej. Traktujmy chatGPT jak prawą rękę, a nie jak wytyczną.

Facebook
Dołącz do nas na Facebooku!
Polub nas na Facebooku!
Twitter
Obserwuj nas na Twitterze!
Obserwuj nas na Twitterze!
Linkedin
Znajdź nas na LinkedIn!
Znajdź nas na LinkedIn!

Proponowane publikacje: