OWNFZKontakt
Dermatologia

Dermatologia

Stomatologia

Stomatologia

Neurologia

Neurologia

Ortopedia

Ortopedia

Rehabilitacja

Rehabilitacja

Laryngologia

Laryngologia

Ginekologia

Ginekologia

Okulistyka

Okulistyka

Kardiologia

Kardiologia

Psychiatria

Psychiatria

Pozostałe

Pozostałe

Czy genetyka może zwiększyć ryzyko zachorowania na Alzheimera?

23.05.2024Czas czytania: 4 min

Udostępnij ten artykuł:

Czy genetyka może zwiększyć ryzyko zachorowania na Alzheimera?

Badania od dawna pokazują, że noszenie dwóch kopii genu apolipoproteiny E (APOE) 4 znacznie zwiększa szanse na rozwój choroby Alzheimera. Teraz, według nowych badań, ta para genów nie jest tylko czynnikiem ryzyka, ale genetyczną formą tego zaburzenia.


Posiadanie dwóch genów APOE4 prawie na pewno prowadzi do rozwoju choroby Alzheimera, a objawy mogą pojawić się wcześniej, zgodnie z nowymi wynikami opublikowanymi w "Nature Medicine". W związku z silniejszym powiązaniem między APOE4 a chorobą Alzheimera, autorzy badań sugerują, że mogą być potrzebne inne metody zapobiegania i leczenia tej choroby.


Co te odkrycia oznaczają dla Twojego ryzyka zachorowania na Alzheimera i czy powinieneś przetestować się na obecność genu APOE4? Oto odpowiedzi neurologów Ayeshy Sherzai, MD, i Deana Sherzai, MD, PhD, współdyrektorów Programu Prewencji Alzheimera na Uniwersytecie Loma Linda w Kalifornii. Sherzaiowie prowadzą również podcast "Your Brain On" o zdrowiu mózgu.


Co to jest gen APOE4?


Ayesha Sherzai: To konfiguracja genetyczna odpowiedzialna głównie za transport lipidów między komórkami. Pewne cząsteczki tłuszczu muszą być transportowane do i z komórki. Komórki potrzebują tłuszczów do swojej struktury, produkcji różnych chemikaliów i funkcjonowania wewnętrznego. Receptory na komórkach pozwalają pewnym tłuszczom i białkom wchodzić i wychodzić, co jest regulowane przez genotyp APOE4.


Czy każdy ma jakąś formę genu APOE?


Ayesha Sherzai: Tak, każdy ma geny APOE, czy to APOE2, APOE3, APOE4, czy kombinację dwóch typów. Niektóre z tych genów działają bardzo dobrze. Na przykład, jeśli masz kopię lub dwie kopie APOE2, nie masz tendencji do zaburzeń metabolizmu tłuszczów. Posiadanie APOE3 jest neutralne – ani cię nie chroni, ani nie szkodzi. Ale APOE4 działa bardzo źle. Jeśli masz kopię APOE4, masz tendencję do zaburzeń transportu lipidów. Jeśli masz dwie kopie APOE4, jest jeszcze gorzej.


Co ludzie powinni mieć na uwadze w związku z nowymi badaniami?


Dean Sherzai, MD, PhD: Genetyka wpływa na wszystko. Takie rzeczy jak cholesterol, cukrzyca, wysokie ciśnienie krwi i choroby końcowe jak udary mają znaczący wkład genetyczny. Choroba Alzheimera jest taka sama. Czynniki ryzyka genetycznego determinują wyniki. W przypadku Alzheimera wiemy, że niektóre geny mają 100% penetracji, co oznacza, że ich nosiciele bardzo prawdopodobnie rozwiną cechy tego zaburzenia. Te geny to APP, PSEN1 i PSEN2. Jeśli masz te geny, prawdopodobnie zachorujesz na Alzheimera przed 65. rokiem życia. Można to opóźnić poprzez zmiany stylu życia, ale prawie na pewno zachorujesz. W przeszłości APOE4 było genem o najwyższej penetracji po tych trzech. Myśleliśmy, że wynosi ona około 50%, co oznacza, że około 50% ludzi, którzy dożyją 85 lat i mają dwie kopie APOE4, zachoruje na Alzheimera.


To badanie pokazało, że penetracja APOE4 może być wyższa niż myśleliśmy. Wyniki pokazują, że geny APOE4 mają większy wpływ na rozwój choroby Alzheimera.


Czy badanie mówi, że jeśli masz dwie kopie APOE4, na pewno zachorujesz na Alzheimera?


Dean Sherzai: Nie. To nie jest 100%. Po prostu podkreśla silne powiązanie. Naukowcy odkryli, że do 65. roku życia co najmniej 95% osób z dwiema kopiami APOE4 miało nieprawidłowe poziomy beta-amyloidu w płynie rdzeniowym, co jest kluczową wczesną cechą choroby Alzheimera. 75% osób z dwiema kopiami APOE4 miało pozytywne wyniki badań mózgu na obecność amyloidu.


Jak powszechne jest posiadanie dwóch kopii genu APOE4?


Dean Sherzai: W populacji ogólnej około 15% do 25% ludzi ma jedną kopię APOE4, a około 2% ma dwie. Od 40% do 50% osób, które rozwijają Alzheimera, zwłaszcza późno zaczynającego się, ma geny APOE4 związane z tą chorobą.


Kiedy ktoś może rozważyć wykonanie testów genetycznych, aby dowiedzieć się, czy ma zero, jedną, czy dwie kopie genu?


Ayesha Sherzai: Istnieją testy, dzięki którym można dowiedzieć się o swojej wariacji genetycznej. Te testy nie są zazwyczaj wykonywane w warunkach klinicznych. Twój neurolog lub lekarz pierwszego kontaktu nie zleci łatwo testu statusu APOE. Nie jest on zazwyczaj pokrywany przez ubezpieczenie.


Istnieją zewnętrzne firmy, którym możesz zapłacić z własnej kieszeni, aby przeprowadzić test genów. Decyzja, czy chcesz to zrobić, zależy całkowicie od Ciebie. Jeśli masz środki finansowe i chcesz wiedzieć, możesz potencjalnie zapłacić i to zrobić.


Czy są scenariusze, w których ubezpieczenie może pokryć testy lub gdzie może to być zalecane przez lekarza? Jak wygląda proces testowania?


Dean Sherzai: Jeśli ktoś ma wielu członków rodziny z chorobą Alzheimera, może być argument za wykonaniem testu. Niektóre firmy ubezpieczeniowe mogą się na to zgodzić w takim kontekście, ale to rzadkie. Istnieje test krwi i test wymazu, gdzie pobierają próbkę śliny i wysyłają ją do laboratorium.


Jeśli dowiesz się, że masz dwie kopie APOE4, czy można zrobić coś, aby opóźnić lub zapobiec rozwojowi choroby Alzheimera?


Dean Sherzai: Kiedy choroba Alzheimera jest w pełni rozwinięta, nie można jej cofnąć. Można jednak zapobiegać chorobie lub ją spowolnić.


Odżywianie jest bardzo ważne. Badania pokazują, że chorobę Alzheimera można zmniejszyć nawet o 50% poprzez dietę roślinną, dietę MIND lub dietę śródziemnomorską.


Ćwiczenia również mogą zmniejszyć ryzyko. Ale nie chodzi tylko o spacer po okolicy. Ćwiczenia, które naprawdę męczą, mają znaczący wpływ na mózg, zwłaszcza trening siłowy. Badania pokazują, że osoby z przed demencją, które wzmacniały nogi, zmniejszyły ryzyko demencji o ponad 40%.


Wiemy również, że aktywność umysłowa jest niesamowitym ochronnikiem, ponieważ łączy neurony. Mamy 87 miliardów neuronów, z których każdy może nawiązywać kilka połączeń lub aż 30 do 50 tysięcy połączeń. To, co determinuje te połączenia, to ćwiczenia i aktywność umysłowa. Trzymaj się zaangażowany, bądź wyzwaniem dla siebie, rozwijaj swoje pasje. To utrzymuje łączność neuronów.


Jeśli nie masz żadnych kopii APOE4 lub nie jesteś pewien, co powinieneś zrobić, aby zmniejszyć ryzyko choroby Alzheimera?


Ayesha Sherzai: Zawsze zaczynamy myśleć o naszym mózgu, gdy pojawia się słowo "Alzheimer". Nie powinieneś czekać, aby zacząć myśleć o zdrowiu mózgu w określonym momencie lub wieku. Choroba Alzheimera nie zaczyna się od pierwszych oznak problemów z pamięcią. To stan, w którym patologiczne zmiany w mózgu zachodzą na 20 do 30 lat przed pierwszymi oznakami problemów z pamięcią. Dlatego osoby w wieku 30, 40 i 50 lat muszą teraz zadbać o swoje czynniki ryzyka, aby mieć zdrowy mózg w przyszłości.


Porozmawiaj ze swoim lekarzem o poziomach cholesterolu. Zrozum swoje ciśnienie krwi i poziom hemoglobiny A1c. Dowiedz się, jakie są Twoje wyniki, abyś mógł dostosować je poprzez zmiany stylu życia i ewentualnie leczenie, takie jak leki, jeśli to konieczne.


Dean Sherzai: Chodzi o budowanie odporności. Twój mózg to ogromna budowla z filarami. Po 20. roku życia albo niszczymy te filary, albo budujemy więcej filarów, które wzmacniają mózg. Dla większości populacji, nawet tych z ryzykiem genetycznym, im wcześniej zaczniesz budować filary, tym bardziej prawdopodobne jest, że opóźnisz Alzheimera lub całkowicie go unikniesz.

Facebook
Dołącz do nas na Facebooku!
Polub nas na Facebooku!
Twitter
Obserwuj nas na Twitterze!
Obserwuj nas na Twitterze!
Linkedin
Znajdź nas na LinkedIn!
Znajdź nas na LinkedIn!