OWNFZKontakt
Dermatologia

Dermatologia

Stomatologia

Stomatologia

Neurologia

Neurologia

Ortopedia

Ortopedia

Rehabilitacja

Rehabilitacja

Laryngologia

Laryngologia

Ginekologia

Ginekologia

Okulistyka

Okulistyka

Kardiologia

Kardiologia

Psychiatria

Psychiatria

Pozostałe

Pozostałe

Jak radzić sobie ze stresem? 16 sprawdzonych sposobów na walkę ze stresem.

28.09.2022Czas czytania: 6 min

Udostępnij ten artykuł:

Jak radzić sobie ze stresem? 16 sprawdzonych sposobów na walkę ze stresem.

Stres, zdenerwowanie i poczucie ciągłego napięcia jest i będzie nierozłącznym elementem naszego życia. Stres to przede wszystkim poczucie dyskomfortu, które występuje w różnych sytuacjach naszego dnia codziennego. Każdy z nas odbiera go trochę inaczej i każdy rodzaj stanu napięcia jest inny. Nie możemy go wyeliminować z naszego życia, ale możemy go jak najbardziej minimalizować. Jakie są sposoby na zmniejszenie odczuwania przewlekłego stresu? treningu Jacobsona, treningu autogennym Schultza, wizualizacji, mindfulness i innych sposobach na chroniczny stres.

Czym jest stres? Dlaczego się stresujemy?

Stres to nic innego jak mechanizm obronny naszego organizmu. Podobnie jak gorączka czy kaszel, nasz organizm stara się walczyć z zagrożeniem. Pierwotnie stres u ludzi był wywoływany przez bezpośrednie zagrożenie życia, takie jak atak zwierzęcia czy kataklizm pogodowy. W dzisiejszych czasach na szczęście już nie musimy walczyć o nasze przetrwanie w lesie, ale to oznacza, że nasz stres jest aktualnie znacznie bardziej złożony i skomplikowany, a jego neutralizacja znacznie trudniejsza.

Stres z punktu widzenia medycznego to nic innego jak forma "walcz lub uciekaj". Nasz organizm przygotowuje się do najgorszego i pewne elementy naszego ciała wchodzą w tryb przetrwania. W związku z tą reakcją zostają zatrzymane energochłonne procesy organizmu, które nie są w tym momencie potrzebne:

  • trawienie i funkcje płciowe zahamowane,
  • mięśnie jelitowe zostają rozluźnione,
  • zmniejsza się aktywność układu immunologicznego i produkcja przeciwciał.

Wymienione hormony wydzielane w nadmiarze przez zbyt długi czas mogą zakłócić funkcjonowanie organizmu i doprowadzić do jego wyczerpania. Krótkotrwały stres ma charakter adaptacyjny i nas mobilizuje, z kolei długotrwały osłabia zdolności immunologiczne organizmu.

Aktualnie stresujemy się z wielu powodów, które przez okres całego dnia się nawarstwiają i powodują, że jesteśmy ekstremalnie zmęczeni. Główne powody to:

  • Stres związany z pracą
  • Stres związany z wychowaniem dzieci
  • Stres związany z otaczającym nas światem
  • Stres związany ze szkołą
  • Stres związany z hałasem
  • Stres związanym ze światłem

I tak można wymieniać w nieskończoność. Często nie zdajemy sobie sprawy, że któryś element naszego życia może wywoływać u nas stres, lub stresujemy się rzeczami, które nie powinny być stresogenne i z punktu widzenia 3 osoby są wręcz irracjonalne. Przed rozpoczęciem walki ze stresem należy najpierw się zastanowić co dokładnie go może wywoływać. Przeanalizować dokładnie każdą minutę naszego dnia i przygotować odpowiednią listę.

16 technik sktuecznego radzenia sobie ze stresem

  • Zachowaj pozytywne nastawienie.
  • Zaakceptuj, że istnieją zdarzenia, których nie możesz kontrolować.
  • Bądź asertywny, a nie agresywny. Podkreślaj swoje uczucia, opinie lub przekonania, zamiast być defensywnym lub pasywnym czy złym.
  • Znajdź swój sposób na redukcję stresu.
  • Ucz się technik relaksacyjnych i ćwicz. Spróbuj medytacji, jogi lub tai-chi.
  • Ćwicz regularnie. Twój organizm lepiej radzi sobie ze stresem, gdy jest w dobrej kondycji.
  • Jedz zdrowe, dobrze zbilansowane posiłki.
  • Naucz się efektywniej zarządzać czasem.
  • Podejmuj próby zachowania codziennej rutyny ‒ stałe pory przywracają ład, harmonię, a natłok zmian jest stresogennym wyzwaniem.
  • Odpowiednio ustalaj granice i naucz się odmawiać prośbom, które spowodowałyby nadmierny stres w twoim życiu.
  • Znajdź czas na hobby, zainteresowania i relaks. Podejmuj przyjemne aktywności. Możesz stworzyć własną listę przyjemności: przerwa w obowiązkach na rozluźnienie mięśni, gry planszowe, aromatyczna kąpiel, czytanie, słuchanie muzyki, przytulanie kota, zabawa z psem, ciepła herbata itp.
  • Rozpieszczaj się i rób coś co bardzo lubisz.
  • Odpoczywaj i zadbaj o regularny sen. Twoje ciało potrzebuje czasu na regenerację po stresujących wydarzeniach.
  • Nie używaj alkoholu, substancji psychoaktywnych.
  • Szukaj wsparcia społecznego. Spędzaj czas z tymi, których lubisz. Zapewnij sobie wsparcie innych i bądź na bieżąco w kontakcie z najbliższymi.
    Rozmawiaj o swoich obawach i emocjach z osobami, do których masz zaufanie.
  • Unikaj osób obciążających, raniących, wybieraj te, które realnie potrafią zrozumieć i wysłuchać.
  • Poszukaj wsparcia i nie bój się prosić o pomoc. Szukaj pomocy u psychologa, aby nauczyć się zdrowych sposobów radzenia sobie ze stresem.

Powyższe punkty wydają się bardzo oczywiste. Nawet często, niektóre z nich już stosujesz. Jednakże te punkty należy traktować bardziej jako drogowskaz, niż coś pewnego. Ludzie pomimo świadomości swojego stresu i problemów nie podejmują żadnych działań w tym kierunku. Staraj się stopniowo coś zmieniać w swoim życiu. Zacznij od małych rzecz, takich jak na przykład ograniczenie czasu spędzanego przed komputerem lub choćby codzienny nawet 5 minutowy spacer w okół domu.

Małe i proste zmiany mogą znacząco obniżyć Twój stres

Wybrane strategie, które pomogą w walce ze stresem

Metody zarządzania stresem

Wypróbuj różne techniki rozluźniające Przetestuj kilka z nich i wybierz optymalną strategię dla siebie. Do najczęstszych sposobów rozluźniających należą ćwiczenia oddechowe, rozciąganie, rozluźnianie karku i szyi, trening autogenny Schultza, trening progresywny Jacobsona, medytacje.

Przetestuj kilka z nich i wybierz optymalną strategię dla siebie. Do najczęstszych sposobów rozluźniających należą ćwiczenia oddechowe, rozciąganie, rozluźnianie karku i szyi, trening autogenny Schultza, trening progresywny Jacobsona, medytacje.

Rozluźnianie mięśni karku oraz szyi

Można je wykonać zarówno w pozycji stojącej, jak i leżącej. Należy wykonywać ruchy szyi w taki sposób, aby wykonywać kształt ósemki. Powtarzamy to ćwiczenie 10 razy w jedną oraz w drugą stronę. Powinniśmy wyraźnie czuć rozciąganie mięśni szyi i karku, co daje efekt rozluźnienia i ułatwia oddech.

Rozluźnianie mięśni karku oraz szyi

Można je wykonać zarówno w pozycji stojącej, jak i leżącej. Należy wykonywać ruchy szyi w taki sposób, aby wykonywać kształt ósemki. Powtarzamy to ćwiczenie 10 razy w jedną oraz w drugą stronę. Powinniśmy wyraźnie czuć rozciąganie mięśni szyi i karku, co daje efekt rozluźnienia i ułatwia oddech.

Trening Jacobsona, czyli progresywna relaksacja mięśni

Polega na napinaniu i rozluźnianiu określonych grup mięśni. Wraz z wdechem napinamy dany mięsień, utrzymujemy go w napięciu przez około 5 sekund, a następnie z wydechem rozluźniamy. Robimy krótką przerwę.Nie ma znaczenia, które partie mięśni zaczynamy napinać jako pierwsze, możemy rozpocząć np. od rąk, głowy, pleców, brzucha, albo odwrotnie od stóp, a następnie przesuwać się w górę ciała. Każdą partię mięśni możemy napinać 2 lub 3 razy, należy jednak pamiętać, aby robić krótkie przerwy.

Trening autogenny Schultza

To technika relaksacyjna opierająca się na autosugestii, w celu złagodzenia stresu i lęku. Polega na wywołaniu stanu zbliżonego do hipnozy oraz stosowaniu medytacji wewnętrznej. Złożony jest z sześciu faz lub elementów: uczucie ciężaru, ciepła, regulacja pracy serca, regulacja swobodnego oddychania, uczucie ciepła w splocie słonecznym, uczucie chłodu na czole. Wykonuje się w nim 4 pozycje wyjściowe: leżenie tyłem; leżenie przodem; siad na krześle z oparciem; półleżenie w fotelu. Siadamy w cichym, spokojnym miejscu i wykonujemy kolejno elementy czy też etapy treningu autogennego stosując autosugestię. Najlepiej robić to pod kierunkiem specjalisty.

Trening autogenny Schultza to świetny sposób na rozluźnienie.

Wizualizacja

To odmiana tradycyjnej medytacji. Polega na przyjęciu wygodnej pozycji i wizualizowaniu miejsc, w których chcielibyśmy się znaleźć w danym momencie. Można wizualizacje połączyć ze słuchaniem ulubionej i relaksującej muzyki. Polega na wyobrażaniu sobie ulubionego miejsca (sceny), w której czujemy się komfortowo.

Mindfulness

Mindfulness-Based Stress Reduction (czyli Redukcja Stresu Oparta na Uważności) to metoda stworzona w 1979 roku przez Jona Kabat-Zina. Określił on uważność (mindfulness) „jako szczególny rodzaj uwagi: skierowanej na bieżącą chwilę, świadomej, nieosądzającej”.

Podstawą mindfulness jest medytacja uważności, dzięki której człowiek uczy się, jak wykorzystać wewnętrzne zasoby w radzeniu sobie ze stresem, bólem czy wyzwaniami. Pomimo tego, że program wykorzystuje elementy pochodzące z buddyzmu czy jogi, jest całkowicie świecki i jest skierowany do osób z dowolnym systemem wierzeń i przekonań.

Facebook
Dołącz do nas na Facebooku!
Polub nas na Facebooku!
Twitter
Obserwuj nas na Twitterze!
Obserwuj nas na Twitterze!
Linkedin
Znajdź nas na LinkedIn!
Znajdź nas na LinkedIn!