Na co umierają chorzy na alzheimera?

23.11.2022Czas czytania: 3 min

Udostępnij ten artykuł:

Na co umierają chorzy na alzheimera?

Choroba Alzheimera (AD) jest bardzo złożonym schorzeniem, przy której śmierć nie zawsze jest oczywista. Choroba Alzheimera początkowo objawia się wyraźną utratą pamięci oraz zaburzeniami obiektywnej oceny sytuacji. Wraz z postępem choroby, chory zaczyna mieć poważne problemy z równowagą, koordynacją, a także z funkcjami autonomicznymi takimi jak oddychanie, trawienie, cykl snu czy nawet rytmu serca.


Postępująca choroba Alzheimera wyniszcza nasz układ neurologiczny, a tym samym osłabia nasze mięśnie. Powoduje to ogromne problemy z poruszaniem się, komunikacją, ale także utrzymywaniem kontroli nad pęcherzem i jelitami czy z zużciem i połykaniem pokarmów. Bez znacznej pomocy osób trzecich taka osoba nie jest w stanie funkcjonować sama. Przez to późniejsze stadia choroby Alzheimera mogą być zarówno emocjonalnie, jak i fizycznie obciążające nie tylko dla samych pacjentów, ale także dla ich rodzin i opiekunów. Należy jednak pamiętać, że osoby chorujące na Alzheimera mogą dożyć późnego wieku, ponieważ rozwój choroby może być bardzo powolny.


Powszechne powikłania choroby Alzheimera, które powodują śmierć.


Specyfika choroby Alzheimera nie pozwala na dokładne określenie przyczyn śmierci pacjenta. Powikłania Alzheimera jak i chorób pokrewnych - takich jak demencja, są blisko skorelowane z samym procesem starzenia. Sam postęp choroby może być wolny, rozciągający się na wiele dekad, przez to choroba może pozostać niezauważona. Ponadto znaczna liczba chorych nigdy nie otrzymuje oficjalnego rozpoznania neurologicznego za życia, przez co nie ma dokładnych statystyk o wpływie alzheimera na inne choroby.

Na co umierają chorzy na Alzhiemera - główne przyczyny
Na co umierają chorzy na Alzhiemera - główne przyczyny

Jednakże choroba alzheimera ma wpływ na samodzielność pacjenta. Brak samoświadomości i samoopieki, długotrwałe przebywanie w łóżku, zaburzenia odżywiania, niezdolność do prawidłowego odżywiania i odwodnienie są czynnikami rozwoju innych zagrażających życiu chorób u pacjentów z demencją. Podczas gdy uszkodzenie mózgu związane z chorobą Alzheimera jest siłą napędową spadku poznawczego i ubezwłasnowolnienia pacjenta, wtórne choroby i warunki są ostatecznie odpowiedzialne za spowodowanie spadku fizycznego i śmierci pacjenta. Dodatkowo, oprócz rozwoju chorób spowodowanych zaniedbaniem, pacjenci chorujący na alzheimera często gubią się w otaczającym świecie - wychodzą z domu i nigdy nie wracają (niestety często umierają z przemarźnięcia, głodu lub odwodnienia), dlatego tak istotne jest wsparcie takiej osoby.

Wyszukiwarka lekarzy neurologów na NFZ

Skorzystaj tutaj

Najczęstsze przyczyny śmierci osób chorujących na alzheimera:


  1. Odwodnienie i niedożywnie
  2. Urazy i złamania spowodowane upadkiem
  3. Zakrzepy
  4. Udar mózgu
  5. Niewydolność nerek
  6. Sepsa
  7. Zapalenie płuc
  8. Zawał serca

Główną przyczyną śmierci u pacjentów z chorobą Alzheimera jest wtórna infekcja, zapalenie płuc oraz zakażenia bakteryjne. Większość z tych chorób mogłyby być łatwo wyleczone kursem antybiotyków u osób zdrowych. Jednak seniorzy z zaawansowaną demencją są zazwyczaj zbyt słabi i mają zbyt obniżoną odporność, aby zwalczać infekcje bakteryjne, nawet z pomocą tych leków. Infekcje często powracają po leczeniu, a wielu pacjentów lub członków ich rodzin podejmuje decyzję o rezygnacji z agresywnych metod leczenia i/lub reanimacji, które mogą powodować ból i dyskomfort, przynosząc jedynie krótkoterminowe korzyści.


Opieka nad osobą starszą
Komfort życia jest najważniejszy podczas opieki nad osobą chorą na Alzheimera.

Pamiętajmy, że osoby chorujące na demencję starczą lub alzheimera nie odczuwają żadnego bólu bezpośrednio wynikającego z tej choroby. Przy leczeniu wyżej wymienionych schorzeń należy przekładać komfort pacjenta, nad jego zdrowiem. Leczenie chorób i schorzeń wynikających pośrednio z choroby Alzheimera i demencji może powodować wiele niepokoju, niezrozumienia i dyskomfortu nie tylko u samych pacjentów, ale także opiekunów. Duża część opiekunów, decyduje się na oddanie takiej osoby do wyspecjalizowanych ośrodków, które pomagają dożyć takim osobom sędziwego wieku.

W chorobie Alzheimera najważniejszy jest komfort pacjenta (często jest nieświadomy choroby) oraz komfort samych opiekunów.

Facebook
Dołącz do nas na Facebooku!
Polub nas na Facebooku!
Twitter
Obserwuj nas na Twitterze!
Obserwuj nas na Twitterze!
Linkedin
Znajdź nas na LinkedIn!
Znajdź nas na LinkedIn!
sending newsletter animation

Medyczny newsletter

Dawka wiadomości i opinii ze świata medycyny

Polecane artykuły:

Proponowane produkty: