Dermatologia
Stomatologia
Neurologia
Ortopedia
Rehabilitacja
Laryngologia
Ginekologia
Okulistyka
Kardiologia
Psychiatria
Pozostałe
08.11.2022Czas czytania: 2 min
Udostępnij ten artykuł:
Publiczna służba zdrowia opiera się na powszechnym, publicznym ubezpieczeniu zdrowotnym. W tym celu każda osoba pracująca odprowadza, pośrednio przez ZUS do Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), obowiązkowy podatek od wynagrodzenia, w wysokości 9%. Dzięki temu opieka medyczna w kraju nad Wisłą jest bezpłatna, a państwo refunduje w całości, bądź częściowo, leki.
Zgodnie z artykułem 68. Konstytucji, każda osoba ma prawo do ochrony zdrowia, a władza jest obowiązana do zapewnienia wszystkim obywatelom równego dostępu do świadczeń medycznych NFZ. Leczenie na NFZ odbywa się w wyznaczonym przez system terminie, a na stronie Informator o Terminach Leczenia Index (nfz.gov.pl) można sprawdzić dostępne daty, u jakiegokolwiek lekarza przyjmującego pacjentów z tytułu kompleksowej opieki realizowanej przez państwo. Zazwyczaj pierwszym krokiem jest rejestracja u wybranego lekarza medycyny rodzinnej, który może skierować pacjenta na dany termin leczenia do odpowiedniej przychodni. Warto podkreślić, że niektóre przychodnie prywatne zatrudniają lekarzy przyjmujących na NFZ, wtedy wystarczy zapytać telefonicznie o taką możliwość.
Na koniec należy wspomnieć, iż wprowadzone przez Ministerstwo Zdrowia najnowsze regulacje uruchamiają opiekę koordynowaną w przychodniach i rozszerzają pakiet badań, na który będą mogli kierować lekarze rodzinni - nie wszystkie przychodnie zaoferują taką możliwość, warto sprawdzić zakres usług wykonywanych przez najbliższą jednostkę, przed uprzednią wizytą. Nowe przepisy mają pozwolić na skuteczniejsze wykrywanie chorób przewlekłych i walkę z nimi, czy też ułatwić dostęp do specjalistów w wybranej dziedzinie.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Wszelkie aktualności i zmiany w zakresie publicznej służby zdrowia sprawdzić można na oficjalnych stronach Ministerstwa Zdrowia - Wiadomości - Ministerstwo Zdrowia - Portal Gov.pl (www.gov.pl).
8 min czytania
2 min czytania