OWNFZKontakt
Dermatologia

Dermatologia

Stomatologia

Stomatologia

Neurologia

Neurologia

Ortopedia

Ortopedia

Rehabilitacja

Rehabilitacja

Laryngologia

Laryngologia

Ginekologia

Ginekologia

Okulistyka

Okulistyka

Kardiologia

Kardiologia

Psychiatria

Psychiatria

Pozostałe

Pozostałe

Znieczulenie – znieczulenie ogólne, regionalne i miejscowe. Czego się spodziewać?

14.11.2022Czas czytania: 2 min

Udostępnij ten artykuł:

Znieczulenie – znieczulenie ogólne, regionalne i miejscowe. Czego się spodziewać?

Znieczulenie to jedyna droga do bezbolesnego zabiegu operacyjnego, jednak wielu chorych obawia się znieczulenia porównywalnie z samym zabiegiem, szczególnie kiedy konieczne jest znieczulenie ogólne. Jednak czy jest się czego bać? Czym jest znieczulenie?

Czym jest znieczulenie?


Znieczulenie to odwracalne zniesienie odczuwania bólu u pacjenta (miejscowo lub w całym ciele) poprzez zastosowanie odpowiednich metod farmalogicznych i fizycznych.


Rodzaje znieczulenia


Wyróżniane są trzy rodzaje znieczulenia: znieczulenie ogólne (narkoza), znieczulenie regionalne i znieczulenie miejscowe.


Znieczulenie ogólne


Znieczulenie ogólne, zwane narkozą, polega na uśpieniu pacjenta poprzez podanie mu (najczęściej dożylnie, ale również wziewnie lub mieszane) odpowiednich środków o działaniu:

• Usypiającym (zniesienie świadomości)

• Znoszącym ból (działanie przeciwbólowe)

• Znoszącym odruchy

• Zwiątczającym mięśnie poprzecznie prążkowane


Znieczulenie chirurg
Wyróżniamy 3 rodzaje znieczulenia - ogólne, regionalne i miejscowe.

W znieczuleniu ogólnym wyróżniane są trzy etapy:

• Wprowadzenie do znieczulenia

• Potrzymanie znieczulenia

• Wyprowadzenie ze znieczulenia (wybudzenie pacjenta)

Zwiotczenie mięśni nie jest konieczne przy każdym zabiegu. Dla krótszych, mniej skomplikowanych i odpowiednio umiejscowionych zabiegów, pacjent może oddychać samodzielnie przez maskę z tlenem. W pozostałych przypadkach, aby zapewnić bezpieczeństwo pacjentowi i umożliwić pracę chirurgowi, konieczne jest zwiotczenie mięśni, które wiąże się z wprowadzeniem rurki intubacyjnej.


Rolą anestezjologa jest zadbanie o skuteczne i odpowiednie w czasie wprowadzenie i wyprowadzenie pacjenta ze znieczulenia.


Wśród najczęściej występujących powikłań wymienia się podrażnienie gardła związane z wprowadzeniem rurki intubacyjnej oraz problemy ze snem, nudności i wymioty.


Znieczulenie regionalne


Wyróżniane jest par rodzajów znieczulenia regionalnego, jednak wszystkie z nich polegają na podaniu leków w okolicę nerwów, które czasowo blokują przewodnictwo znosząc czucie bólu w „odciętej” części ciała.


Znieczulenie miejscowe


Najczęściej stosowanym znieczuleniem jest znieczulenie miejscowe zapewniające zablokowanie odczuwania bólu w miejscu przeprowadzania zabiegu i jego bliskiej okolicy. Do tego rodzaju znieczulenia zaliczyne są również znieczulenia powierzchniowe po zastosowaniu aerolozoli i żeli nanoszonych na skórę i śluzówki.

Facebook
Dołącz do nas na Facebooku!
Polub nas na Facebooku!
Twitter
Obserwuj nas na Twitterze!
Obserwuj nas na Twitterze!
Linkedin
Znajdź nas na LinkedIn!
Znajdź nas na LinkedIn!